Американският художник Анди Уорхол е най-изявеният представител на течението поп арт. В центъра на творчеството му е общата представа за американската култура. Той рисува пари, доларови знаци, храна, женски обувки, известни личности и изрезки от вестници. За него тези предмети олицетворяват американските културни ценности.
Анди е роден на 6 август 1928 година в Питсбърг, Пенсилвания. Когато е в трети клас се разболява от болест на нервната система, която предизвиква неволни движения на крайниците и петна по кожата. С времето той развива хипохондрия и страх от болници и лекари. Много болнаво дете, Уорхол остава изолиран в училище – той прекарва дълго време на легло, като рисува, слуша радио и колекционира снимки на кинозвезди. Самият той по-късно описва този период от живота си като много важен за развитието на личността, уменията и предпочитанията му.
Учи рекламен дизайн в Техническия институт „Карнеги“ в Питсбърг, днес част от Университета „Карнеги Мелън“. През 1949 година художникът се мести в Ню Йорк, откъдето започва успешната му кариера като илюстратор в списания и дизайнер на реклами, а по-късно и като художник. Анди Уорхол умира на 22 февруари 1987 след рутинна операция на жлъчния мехур.
10. Банан
През 60-те години на миналия век Анди Уорхол става мениджър на американската група The Velvet Underground. Изображението с банана се появява като обложка на техния дебютен албум през 1967 година. „The Velvet Underground & Nico“ е определен от критиците като „най-пророческият рок албум, правен някога“ и е класиран на 13-то място в класацията за най-добрите рок албуми на всички времена. Съответно и бананът на Анди придобива огромна популярност и става една от най-разпознаваемите попарт картини в света.
9. Мики Маус
Уорхол създава поредица, съдържаща портретите на десет измислени герои от популярната култура. Всички картини от серията са посипани с диамантен прах, от който картините „светели“ меки, трепкащи отблясъци. Единият от тези герои е Мики Маус на Disney, който става и най-популярният от поредицата на Анди.
8. Големият Електрически Стол
През 1963 година се провеждат последните две екзекуции на електрически стол в щата Ню Йорк. Същата година Анди се сдобива със снимка на празната зала за екзекуции. Той я използва, за да създаде серията „Смърт и Отчаяние“ – поредица от картини, изобразяващи електрическия стол като метафора на смъртта. „Големият Електрически Стол“ е най-известното платно от поредицата.
7. Серия „Цветя“
Това е една от общо седемте монументални картини от известната серия „Цветя“ на Анди Уорхол. Източник на вдъхновение за художника стават снимки на модерния фотограф Патриша Коуфилд от 1964 година. По това време изкуството на Анди е съсредоточено върху проблемите на консуматорството, известността, смъртта. Серията с цветята е опитът на художника за една по-различна, философска гледна точка към света. Всички картини от поредицата са изкупени веднага след появата им.
6. Кока Кола (3)
Емблематичната визия на този обект – бутилката Кока Кола, символ на американското консуматорското общество, развихря въображението на Анди Уорхол. Той създава няколко вариации на известната бутилка. За разлика от другите му картини, които са отпечатани, Кока Кола (3) е рисувана на ръка от художника. Всъщност повечето от най-известните цитати на художника са свързани именно с тази картина.
5. Мао
Уорхол започва да рисува портрети на китайския лидер Мао Дзедун през 1972 – годината, в която президентът на САЩ Ричард Никсън прави първо историческо посещение в Китай. Анди създава стотици изображения на Мао с помощта на снимка от книгата „Цитатите на Мао Дзедун“, известна и като „Червена книжка“ на Мао. Това огромно платно е най-известният портрет от поредицата. Самият автор определя картината си като една от най-добрите му.
4. Автопортрет
Картината спада към последната поредица автопортрети, които Уорхол рисува в годината преди смъртта си (1987 г.). Червеният автопортрет е една от петте версии, другите са в зелено, синьо, лилаво, жълто. Изображението на изморения и поостарял художник със странната перука е едно от емблематичните произведения на ХХ век.
3. Осем Елвиса
Четириметровата картина на 8 идентични застъпващи се образа на Краля на рока – Елвис Пресли в каубойски костюм е уникално платно, произведено в много малко бройки, за разлика от другите творби на Уорхол. През 2008 година „Осемте Елвиса“ бе продадена на търг за рекордните 100 милиона долара, което нареди Уорхол сред петимата художници с картини, продадени над психологическата граница от 100 милиона. Платното се смята за едно от най-значимите на художника.
2. Консерви супа „Кемпбел“
Картината се състои от тридесет и две отделни платна – по едно за всяка от 32-те разновидности, предлагани от компанията по това време. Именното това произведение превръща поп арта в едно от най-големите творчески направления в САЩ. Нетехническият стил и търговският характер на картината първоначално предизвикват вълна от възмущение и неодобрение към философията на абстрактният експресионизъм – доминиращ стил в Съединените щати по това време. Последвалият широк дебат за приноса на тази творба към изкуството превърнаха Анди Уорхол в един от най-известните поп арт творци на всички времена.
1. Мерилин диптих
В седмиците след смъртта на секс иконата Мерилин Монро през август 1962 година, Уорхол започва да създава своя шедьовър, който съдържа 50 образа на Мерилин – всички базирани нейна снимка от филма „Ниагара“ (1953 г.). 25 от снимките отляво са ярко оцветени, докато останалите 25 – отдясно са черно-бели с ефект на избледняване. Според критиците контрастът е целенасочено търсен, заради противоречивия характер на звездата. Картината е обявена за третото най-влиятелно произведение в историята на модерното изкуство.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.
Коментари