Лято е – време за отпуск, време за почивка… В миналото ходех на море или планина, пътувах (в четири от балканските ни съседки и три пъти в по-далечни европейски страни).
После откриха редовните междупланетни рейсове до Марс и Венера, но аз стигнах само до Луната.
Сега имам много по-голям избор, откакто другите измерения на Земята са открити и придвижването е възможно директно през четвъртото – времето.
Другите светове са си били тук, от самото начало, но проникването в тях е било проблематично и рядко, а хората са смятали обитателите им за свръхестествени същества и са създали за тях цели митологии.
Прегледах сайта на туристическата агенция, на която съм се спряла, и прехвърлих дестинациите за пътуване в митологиите от различни хилядолетия: Египетска, Персийска, Финикийска, Индийска, Китайска, Японска, Юдейска…
Изкушаващо, но скъпо, скъпо… Другите (по-близки и по-достъпни) са: Праисторическа, Тракийска, Древногръцка, Римска, но те пък вече са ми втръснали.
Накрая избрах направление Славянска митология, което е на промоция и платих приличната цена, а после проверих къде и кога да се явя – утре в 9.00 ч., на фирменото летище „Радегаст”, кръстено на славянския бог на пътниците, търговците и гостоприемството.
Екскурзовод на нашата група от петнадесет човека ще бъде Хелмолд (написал „Chronicon Slavorum“ ), а бодигард – Саксо Граматик (автор на проучването за военната агресивност на славяните „Gesta Danorum“).
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.
Коментари