В първия пролетен ден на 2019 г. близо две хиляди рокери от цялата страна направиха традиционното пролетно шествие до Бачковския манастир, където всеки от мотористите запали свещичка за здраве и направи дарение за светата обител, след което всички заедно потеглиха към хижа „Здравец“, където щяха да започнат мотосъстезанията. Погледнато отстрани, това бяха едни много набожни хора, яхнали странни железни коне и облечени в кожени брони.
Отстрани на пътя, на една височинка стояха няколко конника (св. Теодор Тирон, св. Теодор Стратилат, св. Мина, св. Георги, св. Димитър и св. Нестор Конник) и гледаха шествието. Те бяха тръгнали в края на зимата да обиколят християнските земи и да направят преглед на конните войски и тяхната боеспособност, предвид бързо приближаващия Апокалипсис.
На Тодоровден (16 март) те бяха наблюдавали демонстрациите на конните полицейски сили в столицата на България – София, и останаха очаровани от уменията на коне и ездачи, но не можаха да си обяснят малобройността на тези въоръжени сили.
Светците не знаеха, че в България отдавна няма кавалерия, защото се предполагаше, че съвременните войни вече ще се водят по други начини и с други родове войски.
А четиримата конници на Апокалипсиса (Белият, Червеният, Черният и Бледият) вече се бяха метнали на конете си и галопираха насам… Белият конник идваше, за да завладее властта, Червеният носеше война, Черният – глад… А Бледият конник беше самата смърт, която безшумно като мъгла се прокрадваше насам и идваше с голям мор за човеците. Една година по-късно (на 8 март 2020 г.) конниците на Апокалипсиса преминаха границите на България – най-отпред яздеше Бледият конник и сееше Ковид, след него идваха другите трима и техните черни дарове щяха да ни покрусят тепърва…
„10 изречения = история“ e проект на © 10-те най и писателката Светла Дамяновска.
Според определенията микропроза е всеки текст, който е с обем до 1000 думи. Има и друга теория, според която това е текст, който съдържа само 10 изречения. Микроразказите на Светла Дамяновска са волен полет на въображението в митологичната фантастика и… нейното съвременно битие. Можете да ги наречете чиста измислица, но не забравяйте какво е казал Джеймс Хъгинс: „Голяма част от легендите водят началото си от факти“.
Светла споделя, че пишейки тези текстове, за малко се е превърнала в гид на читателите в света на религиите и митологиите. Защо е нужно това, може би ще се запитате? Нийл Геймън го е казал така: „Религиите са места, където да застанем, да погледнем – наблюдателници, от които разглеждаме света.” А светът е пъстър и интересен, освен това се простира мноооого извън нашия кръгозор. Няма лошо да вдигнем бинокъла и да погледнем към хоризонта.
Писател, автор на множество поетични, прозаични и краеведски книги. Носител е на 70 литературни награди от национални и международни конкурси. Член-основател е на Дружеството на писателите – Враца и член на Съюза на българските писатели.
Коментари