© 10-те най© 10-те най© 10-те най
  • ЗАБАВЛЕНИЕ
    • КИНО
    • ТВ
    • МУЗИКА
    • СПОРТ
    • СТИЛ
    • МРЕЖ@ТА
    • СМЯХ
  • ЖИВОТЪТ
    • СЕМЕЙСТВО
    • ТЯ & ТОЙ
    • ДОМ
    • ВКУС
    • ЗДРАВЕ
    • COVID-19
    • ЛИЧНО
    • ЛУКС
    • НА ПЪТЯ
  • ЛЮБОПИТНО
    • НАУКА
    • МЕСТА
    • ПРИРОДА
    • СЛУЧКИ
    • ЕЗИК
    • МЪДРОСТИ
  • АРТ
    • ЛИТЕРАТУРА
    • 10 ИЗРЕЧЕНИЯ = ИСТОРИЯ
    • ИЗКУСТВО
    • АРХИТЕКТУРА
    • ФОТОГРАФИЯ
  • HOT HITS
    HOT HITSВиж още
    10-те най-горещи световни хита за май 2025
    10-те най-горещи световни хита за май 2025
    03.06.2025
    10-те най-горещи БГ хита за май 2025
    10-те най-горещи БГ хита за май 2025
    02.06.2025
    10-те най-горещи поп-фолк хита за май 2025
    10-те най-горещи поп-фолк хита за май 2025
    01.06.2025
    10-те най-горещи световни хита за април 2025
    10-те най-горещи световни хита за април 2025
    03.05.2025
    10-те най-горещи БГ хита за април 2025
    10-те най-горещи БГ хита за април 2025
    02.05.2025
  • ОБЩЕСТВО
    • ОБРАЗОВАНИЕ
    • РАБОТА
    • РЕСУРСИ
    • СВЕТЪТ ДНЕС
    • ИСТОРИЯ
    • ТРАДИЦИИ
  • ЛИЧНОСТИ
    • ФАКТИ
    • СЛАВА
    • [НЕ]ОБИЧАЙНО
    • 10 ВЪПРОСА, 10 ОТГОВОРА
    • ДОХОДИ
    • R.I.P.
    • МИСЛИ
  • TΞCHNO
    • ДЖАДЖИ
    • СКОРОСТ
    • ТЕХНОЛОГИИ
    • GAMING
© 10-те най© 10-те най
  • ЗАБАВЛЕНИЕ
  • ЖИВОТЪТ
  • ЛЮБОПИТНО
  • АРТ
  • HOT HITS
  • ОБЩЕСТВО
  • ЛИЧНОСТИ
  • TΞCHNO
Търсене
  • ЗАБАВЛЕНИЕ
    • КИНО
    • ТВ
    • МУЗИКА
    • СПОРТ
    • СТИЛ
    • МРЕЖ@ТА
    • СМЯХ
  • ЖИВОТЪТ
    • СЕМЕЙСТВО
    • ТЯ & ТОЙ
    • ДОМ
    • ВКУС
    • ЗДРАВЕ
    • COVID-19
    • ЛИЧНО
    • ЛУКС
    • НА ПЪТЯ
  • ЛЮБОПИТНО
    • НАУКА
    • МЕСТА
    • ПРИРОДА
    • СЛУЧКИ
    • ЕЗИК
    • МЪДРОСТИ
  • АРТ
    • ЛИТЕРАТУРА
    • 10 ИЗРЕЧЕНИЯ = ИСТОРИЯ
    • ИЗКУСТВО
    • АРХИТЕКТУРА
    • ФОТОГРАФИЯ
  • HOT HITS
  • ОБЩЕСТВО
    • ОБРАЗОВАНИЕ
    • РАБОТА
    • РЕСУРСИ
    • СВЕТЪТ ДНЕС
    • ИСТОРИЯ
    • ТРАДИЦИИ
  • ЛИЧНОСТИ
    • ФАКТИ
    • СЛАВА
    • [НЕ]ОБИЧАЙНО
    • 10 ВЪПРОСА, 10 ОТГОВОРА
    • ДОХОДИ
    • R.I.P.
    • МИСЛИ
  • TΞCHNO
    • ДЖАДЖИ
    • СКОРОСТ
    • ТЕХНОЛОГИИ
    • GAMING
© "Меломан БГ" ЕООД
ЛичностиФакти

10 вдъхновяващи фактa от живота на успешни личности

Росен Тенев
Росен Тенев
30.07.2019
Сподели във
10 вдъхновяващи фактa от живота на успешни личности

Този път ще говорим за истинските „супергерои“ на нашето битие. Хората, които до последно борят негативното си статукво и не се предават, докато не получат удовлетворение. Тези, които не оставят живота да ги събори, колкото и кал да им е била хвърляна насреща.

Без повече суперлативи и увъртания, ето 10 вдъхновяващи факта от живота на успешни личности.

1. Стивън Спилбърг

View this post on Instagram

A post shared by Steven Spielberg (@stevenspielberg___)

Макар и днес името Спилбърг да е синоним за висок бюджет, той е бил отхвърлен цели три пъти от Южнокалифорнийската Школа по Театрални, Филмови и Телевизионни Изкуства. В крайна сметка влиза в друг университет, само за да прекъсне образованието си, и да стане режисьор. Тридесет и пет години по-късно, Спилбърг се връща в университета, за да вземе своята бакалавърска степен през 2002-ра.

2. The Beatles

Малко хора могат да отрекат устойчивата слава на тази група от музиканти, популярни сред слушателите по цял свят и до днес. Когато тепърва са започвали обаче, светът им изобщо не е бил розов. Звукозаписни компании са ги отхвърляли под предтекст, че звукът им бил ужасен, и че музиката с китари била към своя край. Две неща, с които останалата част от света, в онзи момент, не биха могли да бъдат по-несъгласни.

3. Елвис Пресли

Днес той е един от най-продаваните артисти на всички времена, както и човек, чието име се слави във всеки дом. Но през 1954-та, Елвис все още е бил никой. Джими Дени – мениджърът на „Grand Ole Opry“, уволнил Пресли след едва едно единствено представление, казвайки му, че не ставал за нищо и да ходел да си кара камион.


4. Майкъл Джордан

Повечето хора не биха повярвали, че най-добрият баскетболист на всички времена, всъщност е бил премахнат от училищния си баскетболен отбор. За щастие, Джордан не позволил на тази малка несрета да му попречи да играе играта. И той казва: „Пропуснал съм повече от 9,000 изстрела в своята кариера. Загубил съм почти 300 мача. На 26 пъти ми е бил доверяван печелившият изстрел, и съм пропускал. Провалял съм се отново и отново в живота си и затова успявам!“.

5. Полковник Харланд Сандърс

Полковник Харланд Сандърс е бил уволняван от най-различни работни места преди да започне да готви пилешко в една крайпътна станция на Shell през 1930 (по време на великата депресия). Тогава той е бил на четиридесет години. Бензиностанцията всъщност нямала ресторант, така че той готвил и сервирал храна в прикрепените към нея жилищни помещения.

През следващите 10 години, той усъвършенствал своята „тайна рецепта“, както и метода си на готвене. Успял да отвори собствен ресторант. Пилешкото му дори било похвалено в медиите, от хранителен критик – Дънкан Хайнс. По-късно обаче, когато била построена междущатска магистрала, минаваща през Кентъки, където се намирал ресторанта на Сандърс, тя му отнела голяма част от клиантелата.

Полковникът бил принуден да затвори врати, на практика фалирал. Притеснен за това как би могъл да оцелее с мижавата си пенсия от $105 на месец, той тръгнал да търси ресторанти, на които да продаде рецептата си. Искал за себе си по пет цента от всяко продадено крилце или кълка. Шофирал насам-натам, спял в колата си и бил отхвърлен над 1000 пъти, преди най-сетне да намери своя първи бизнес партньор.

6. Уолт Дисни

Днес компанията Дисни печели милиарди от търговски стоки, филми и увеселителни паркове по цял свят, но самият Уолт Дисни е имал малко спънки в началото. Бил е уволнен от редактор на вестник, понеже: „Не му достигаше въображение и нямаше добри идеи…“. След това Дисни подхванал поредица от бизнеси, които не успели да се задържат твърде дълго и в крайна сметка фалирали. Продължил да дерзае напред обаче и в даден момент намерил рецепта за успех, която проработила.

7. Тайлър Пери

Пери е имал тежко детство, в което са присъствали физически и сексуален тормоз. Бил е изключен от училище, правил е два опита за самоубийство – веднъж в предтийнейджърска възраст и веднъж на двадесет и две. На двадесет и три се мести в Атланта, където работи каквото може, докато преждевременно гради своята кариера на актьорската сцена.

През 1992-ра пише, продуцира и участва в първата си авторска театрална продукция, озаглавена „I Know I’ve Been Changed“. Младият талант влага всичките си спестявания в пиесата, която се проваля жестоко. Първоначално пиесата се задържа на сцена само един уикенд, в рамките на който я гледат едва тридесет души. Това не го отказва обаче, и той продължава с продукцията.

През следващите шест години, той продължава да работи каквито длъжности успее да си намери, често нощувайки в колата си, за да спести пари, докато най-сетне пиесата му не жъне успех… От седмия път. Оттогава насам, той изгражда невероятно успешна кариера като сценарист, режисьор и актьор.


8. Джим Кери

Когато Джим Кери е бил на четиринадесет години, семейството му преживявало тежки времена. Баща му загубил работата си, в следствие на което останали без дом. Живели във Volkswagen микробус, паркиран в двора на техен роднина. Младият комик, който бил толкова отдаден на занаята си, че подал своето резюме до „The Carroll Burnett Show“, само няколко години по-рано – на десет, поел работа с осемчасови смени всеки ден, след училище, само за да свърже двата края.

На петнадесетгодишна възраст, Кери представил комедийния си репертоар за първи път на сцена и тотално се провалил. Не позволил на това да го отклони от целта му. Следващата година, когато бил на шестнадесет, напуснал училище, за да можел да отделя повече време на комедията.

Скоро след това се преместил в Лос Анджелис, където всяка вечер паркирал на Мълхоланд Драйв, за да визуализира своя успех. В една от тези вечери, той си написал чек за $10,000,000 – да бъде изплатен въз основа: „Ползвани актьорски услуги“, до: „Денят на Благодарността, 1995“. Точно преди тази дата му бил изплатен хонорарът за „От глупав по-глупав“.

9. Стивън Кинг

View this post on Instagram

A post shared by Stephen King (@stephenkingofficialpage)

Стивън Кинг бил разорен и беден, когато тепърва се опитвал да пише. Живеел в каравана с жена си – също писател. Двамата работели на няколко места, за да се издържат и да следват своя занаят.

Кинг получавал толкова много писмени откази по пощата, че в определен момент си разработил система, по която да ги сортира… Колекционирал ги! В биографичната си книга „On Writing“, той си спомня: „Преди да съм навършил четиринадесет, пиронът на стената ми вече не можеше да издържа тежестта на писмата с отказ, забити в него. Замених го с шпик, и продължих да пиша.“.

Дори днешният му бестселър „Кери“ не е бил голям хит първоначално. След няколко десетки отказа, най-сетне го продал на Doubleday Publishing, чието издание с твърди корици продало едва 13 000 бройки. Не особено задоволително… Скоро след това обаче, Signet Books се споразумели с тях за права върху изданието с меки корици на стойност $400 000. От тях, $200 000 отишли при Кинг. Успехът постигнат!

10. Джоан Роулинг

View this post on Instagram

A post shared by Robert Galbraith (@robertgalbraith)

Джоан Роулинг току-що получила развод и била на социални помощи, докато се опитвала да отгледа своето дете през 1994-а. Това било само три години преди „Хари Потър и Философския Камък“ да бъде издадена.

Когато е трябвало да разпечатва завършената чернова, Роулинг била толкова бедна, че не можела да си позволи дори ксерокопиране, за да я разпрати на множеството различни издатели, затова ръчно преписала всяко едно „копие“ от 90 000 думи.

Била е отхвърлена няколко десетки пъти, докато най-сетне Bloomsbury – малко лондонско издателство не ѝ дало шанс, след като осемгодишната дъщеря на собственика се влюбила в творбата.

Росен Тенев
Росен Тенев

Росен Тенев е автор на текстове, музика и късометражно кино. Възпитаник е на департамент Кино, реклама и шоубизнес в НБУ. Фронтмен и основно творческо лице е на музикалния проект „Слава За Смет“.


Свързани:вдъхновениеличностилюбопитнообществофакти
Предишна 10 самопровъзгласили се микродържави по света 10 самопровъзгласили се микродържави по света
Следваща 10 плажни заглавия, под които да се скрием от слънцето
Няма коментари

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Най-четените

10 възможности за плаж недалеч от София

10 възможности за плаж недалеч от София

10 живописни екопътеки в близост до София

10 живописни екопътеки в близост до София

10 възможности за плаж недалеч от Пловдив

10 възможности за плаж недалеч от Пловдив

Стани автор

Стани автор в © 10-те най

Най-новите

10 съвета как да прекараш едно прекрасно лято
10 съвета как да прекараш едно прекрасно лято
16.06.2025
10 от най-скандалните паметници в света
10 от най-скандалните паметници в света
16.06.2025
10 умения, които всеки мъж е добре да притежава
10 умения, които всеки мъж е добре да притежава
16.06.2025
10 причини да посетите Братислава за уикенда
10 причини да посетите Братислава за уикенда
15.06.2025
10-те най-известни картини на Леонардо да Винчи
10-те най-известни картини на Леонардо да Винчи
15.06.2025

Последвай ни

FacebookLike
XFollow
InstagramFollow
ThreadsFollow

Виж още

10 идеи за кардио тренировка

10 идеи за кардио тренировка

Виктория Русева
Виктория Русева
05.11.2024
10 традиции, свързани с Гергьовден

10 традиции, свързани с Гергьовден

Весела Ангелова
Весела Ангелова
06.05.2025

10 любопитни факта за Ръсел Кроу

Весела Ангелова
Весела Ангелова
07.04.2025
10-те най-известни картини на Клод Моне

10-те най-известни картини на Клод Моне

Юлиян Лазаров
Юлиян Лазаров
11.10.2024
10 факта от живота на Фрида Кало

10 факта от живота на Фрида Кало

Екатерина Попова
Екатерина Попова
06.07.2024
10 изобретатели, погубени от собствените си изобретения

10-те най-велики умове на всички времена

Ива Миховска
Ива Миховска
04.11.2024
© 10-те най
Електронното списание © 10-те най събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят.
© 10-те най е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.

 

Нашите автори
Контакти
Условия
Реклама
Партньори

© "Меломан БГ" ЕООД
  • СЛЕД 5 • ТВОЕТО ВРЕМЕ, ТВОИТЕ ПРАВИЛА
Username or Email Address
Password

Lost your password?