Колко бързо лети времето! Вчера бяхме на 2, а сега на 22. Всеки мил и незабравим спомен, свързан с детството, без съмнение са анимационните филми. Онези детски филмчета, които пускахме отново и отново на старите, вече протъркани видео касети. Онези сладки спомени, които ни връщат към рождените ни дни, когато цялата тайфа от приятелчета се събираше в хола и ехтеше само детски кикот. „Детство мое…реално и вълшебно…”
Децата на 90-те години винаги ще имат едни от най-прекрасните спомени, които са завещани и на сегашните малчугани, но поизместени вече от новите, модерни технологии и от друг тип анимация. Колко често ви се е случвало да сте чели любимата си детска книжка, а след това да сте гледали минимум 5 пъти анимацията към нея?
В детството се създава представата за света на големите. Свят, в който определено чудовищата и лошите хора съществуват, както съществуват и принцовете, но без белите коне и принцесите, но с по две пантофи.
Буквалният превод на анимация от латински е оживявам, давам живот. В този смисъл анимацията си върши много добре работата – оживяването на любимите анимационни герои, макар и на по-късен етап.
Анимацията е бързо последователно показване на образи на неподвижни елементи с цел създаване на илюзия за движение. Това е оптична илюзия, дължаща се на известното забавяне в обработката на образа, получен от зрителния апарат, от човешкия мозък. Най-често анимацията се прави с помощта на техниките на заснемане на видео и филми. Любопитен факт е, че анимацията се движи с 10 кадъра в секунда.
Като един от основателите на детските филмчета се смята, Френският изобретател Емил Рейно е един от първите, които създават т.нар. „светещи пантомими“ през 1877 г., още преди появата на кинематографа. Той патентова своя „Оптичен театър“, в който използва перфорирана лента с желатинови пластинки за прожекция на хумористични и наивни рисувани сценки, синхронизирани с музика и звукови ефекти, композирани от него самия.
А сега ви представяме 10-те най-запомнящи се анимации от 90-те години на миналия век.
1. „Цар Лъв”
„Цар Лъв” е тридесет и вторият филм от поредицата „Класически анимационни филми“ на Disney. Това е най-печелившият 2D анимационен филм в САЩ. Когато излиза през 1994 г., филмът носи печалби от над $783 милиона в света и става най-успешният филм за годината. Печели две награди „Оскар“ за постижения в музикално отношение и „Златен глобус“ за „Най-добър филм — мюзикъл или комедия“.
2. „Снежанка”
За първи път е публикувана през далечната 1812 година, автор: Братя Грим. Снежанка е единствена дъщеря на краля, останал вдовец скоро след раждането ѝ. Наречена е така, защото въплъщава идеала за красота – лицето ѝ е „бяло като сняг“, устните ѝ са „алени като кръв“, а косите ѝ са „черни като абанос“.
3. „Мечо Пух“
Плюшеното мече, герой от разказите и стиховете на английският писател Алън Милн. Това е един от най-известните литературни герои от книгите за деца. Издадени са два сборника с разкази: „Мечо Пух“ (1926) и „Къщичката в къта на Пух“ (1928), както и отделни стихотворения. Разказите са отделни, могат да се четат и филмират поотделно, а книгите се издават заедно или поотделно.
4. „Пепеляшка“
Най-познатите днес варианти на тази приказка принадлежат на Шарл Перо (1697) и братя Грим (1812). В по-ранната версия — тази на Шарл Перо, Пепеляшка накрая прощава на злите си сестри, докато при Братя Грим те са наказани.
5. „Красавицата и звярът“
„Красавицата и звярът“ е народна приказка, която се среща във фолклора по цял свят. През 1550 г. Джовани Франческо Страпарола публикува една от нейните версии, която взима от италианския фолклор.
6. „Семейство Симпсън“
„Семейство Симпсън“ e най-дълго просъществувалият американски анимационен сериал, носител на награда EMI, дебютирал на 17 декември 1989 г. по телевизия Fox. Сериалът, създаден от Мат Грьонинг, се основава на кратките епизоди, първоначално излъчвани в Шоуто на Трейси Улман. Продуцира се от Gracie Films за 20th Century Fox. Според някои критици „Семейство Симпсън“ е сред най-добрите телевизионни предавания. През 1998 г. списание Time го определя като най-добрият телевизионен сериал на 20 век, а TV Guide го класира сред 10-те най-велики предавания на всички времена през 2002 г.
7. „Мики Маус“
Той е американски рисуван герой, който се е превърнал в символ на The Walt Disney Company. Създават го съвместно с Ub Iwerks през 1928 г. Човекоподобната мишка постепенно се превръща от обикновен анимационен и комиксов герой в един от най-разпознаваемите световни символи. Въпреки, че „Мики Маус“ се появява шест месеца по-рано, The Walt Disney Company счита за негов рожден ден 18 ноември 1928 г.
8. „Семейство Флинстоун“
Американски анимационен сериал на компанията Хана-Барбера. Той описва живота на пещерняк от работническата класа, неговото семейство и най-добрият му приятел и съсед.
9. „101 далматинци“
„101 далматинци“ е американски игрален филм, създаден през 1996 г. от The Walt Disney, римейк на едноименния анимационен филм от 1961 г.
10. „Пинокио“
Пинокио е американски пълнометражен анимационен филм от 1940 г. на The Walt Disney, базиран по класическото произведение за деца на Карло Колоди „Приключенията на Пинокио“. Това е втората пълнометражна анимация на компанията, след „Снежанка и седемте джуджета“ от 1937 г.
Коментари