Италия е страна, която е повече от прекрасна – мечта за всеки човек. Надали има някой, на чието лице да не изгрее усмивка при мисълта за тази светла, топла и изключително гостоприемна страна. Основно я асоциираме с Венеция, Рим и пленителното ѝ крайбрежие. Сякаш сме по-свикнали да я възприемаме като лятна дестинация. Но това въобще не е така.
Тази държава разполага с една от най-красивите, впечатляващи и дори – нерядко – вдъхновяващи сценаристи и писатели планински вериги – Доломитите. Не си се замислял, че е така? Чудиш се какво толкова има в тази планинска прелест, че да привлече вниманието ти? Чети и ще разбереш.
1. Сечеда
Една от най-зашеметяващите гледки в Доломитите се открива именно от планината Сечеда, разположена в природния парк Puez-Odle. Достъпът до високите части на планината е улеснен – стига се с лифт. Е, той е платен, но подобно преживяване е веднъж в живота, затова няма нужда да се вглеждаш в такива дребни подробности.
Щом се изкачиш най-горе, панорамата, която се разкрива пред теб, събужда усещането, че си част от филм. Именно тези неземно красиви гледки превръщат Сечеда в „декор“ на не един или два филма и сериала. Определено е място, което трябва да посетиш, ако поне веднъж ти се отдаде такава възможност!
2. Тре Чиме ди Лаваредо
Италианската част на Доломитите се асоциира най-вече с Тре Чиме ди Лаваредо. Това са три върха, остри като игли, разположени непосредствено един до друг. Погледнеш ли към тях, сякаш ти се привижда – изглеждат толкова нереални, сякаш са от фентъзи филм!
Имената на върховете са: Чима Гранде (2999 м), Чима Овест (2973 м) и Чима Пикола (2857 м). Те са притегателен център за любителите на планината и всички катерачи. Да – рай за катерачите е! Най-предпочитаният и живописен маршрут до Тре Чиме започва от хижа Рифуджо Ауронцо. Ако си в района, няма да съжаляваш, ако отделиш един ден за това преживяване!
3. Алпе ди Суиси
Алпе ди Суиси е една от най-предпочитаните зони в Доломитите, особено през зимата. Тук се намира много добре развита ски зона, която би задоволила желанията и на най-капризните скиори. Има 23 км сини писти, 34 км червени, както и 3 км черни писти – за най-подготвените професионалисти.
На разположение на туристите са кабинков, седалкови и въжени лифтове, които не само улесняват достъпа до ски зоната, но и допринасят за пълноценното зимно преживяване.
Курортната зона е разположена на височина между 1700 и 2300 м надморска височина, което благоприятства по-дългото задържане на снежната покривка. Ако искаш едновременно да си починеш активно и да се насладиш на снега, карайки ски или сноуборд – Алпе ди Суиси е твоето място!
4. Кадини ди Мисурина
В източната част на Доломитите се намира една от най-забележителните планини в региона – Кадини ди Мисурина. Всъщност това е група планински върхове в провинция Белуно, които отдалеч изглеждат като едно цяло. Ориентирани са към езерото Мисурина, откъдето идва и неговото присъствие в наименованието им.
Най-високата точка на масива е връх Чима Кадин ди Сан Лукано, който се извисява на внушителните 2839 м. Ако искаш да се полюбуваш на впечатляваща гледка към тази планинска верига, най-добре е да тръгнеш от хижа Ауронцо – след по-малко от два часа ще се озовеш на прелестна локация, от която няма да искаш да си тръгнеш!
5. Вал ди Фунес
За да не си помислиш, че в Доломитите трябва да ходиш само ако си тръгнал да катериш и покоряваш върхове, сега ще ти предложим една лека разходка – до долината Вал ди Фунес. Тя се намира в Южен Тирол и щом я посетиш, няма как да не се размечтаеш и да не се удивиш колко гениален творец е природата. И как да не повярваш, че няма по-добър художник от нея!
Тучните, зелени поля изглеждат нереални – дори те е страх да ги докоснеш. Окото ти се пълни с красота, и колкото повече вървиш, толкова повече се удивляваш! Но наистина оставаш безмълвен, щом зърнеш зъберите на връх Фурчета (3025 м). Няма как да останеш равнодушен пред подобна гледка!
6. Гайслер Алм
Разположен в самото сърце на Доломитите, Гайслер Алм е задължителна спирка за всички почитатели на величествената природа. А и защо би дошъл в Доломитите, ако не за да се насладиш на заобикалящата те неземна красота?
Дали ще предпочетеш да посетиш района през зимата или лятото – оставяме на теб. Важно е едно: не го пропускай, защото със сигурност ще съжаляваш!
Заострени зъбери, сякаш пронизващи небето, и мека, зелена трева – това е гледката, която спира дъха на всеки, който я зърне. Приказната, необикновена обстановка зарежда с толкова енергия и възхищение, че просто няма как да не поискаш да се върнеш тук поне още веднъж. Поне за малко.
7. Езерата Кареза и Брайес
Да, в Доломитите има и високопланински езера – Кареза и Брайес са сред най-красивите от тях. Те определено заслужават да бъдат видени лично от всеки планинар, решил да се потопи в магията на този регион. Защо? Защото водата им е толкова чиста, че дори отдалече изглежда сякаш я няма. Напомня за себе си само чрез отражението на масива Латемар в огледалната ѝ повърхност.
Пълноводието на езерото Кареза се мени през годината – най-високо е през пролетта, когато снеговете започнат да се топят. Гледката е толкова приказна, че не един или двама художници са се опитвали да я претворят върху платно.
Фотографите също не остават по-назад, но – както винаги – това, което виждаш с очите си, е по-истинско и докосващо от всяка снимка. А езерото Брайес е известно още като „Перлата на Доломитите“ – вече едва ли имаш нужда от още убеждаване, че си заслужава да го видиш, нали?
8. Езерото Сорапис
Още едно от прекрасните езера, които се намират в Доломитите – това е Сорапис. Разположено е на 1900 м надморска височина и до него се стига по лек и приятен пешеходен маршрут, започващ съвсем близо до хотел „Рифуджо Вандели“ – само на 150 метра.
Името на езерото идва от най-високия връх в околността – връх Сорапис (3205 м). Стигнеш ли до езерото, неговите тюркоазени води ще приковат погледа ти и няма да ти позволят да откъснеш очи от тях поне няколко минути. Да, ще гледаш… и няма да вярваш на очите си. Но това е напълно реално – дело на самата природа! Зашеметяващ пейзаж, който определено заслужава повече от просто кратка спирка.
9. Мармолада
Това е едно от местата, които не всеки може да види отблизо. Мармолада е най-високият връх на Доломитите (3343 м), и дори само да застанеш в подножието му, това е предизвикателство, което не е никак малко. До този исполин можеш да стигнеш, тръгвайки от град Араба. Върхът е специален и с това, че на него се намира рядкосрещан съвременен ледник.
Ако си решил да изкачиш върха, най-добре е да започнеш атаката си през прохода Федая. Пътеката е добре прокарана и поддържана и не е трудна за минаване, но все пак трябва да си внимателен. Ако пък се притесняваш, кабинковият лифт е отлично решение. Той те качва до 2700 м височина, спестявайки ти много усилия и време.
Ако предпочиташ скално катерене, именно тук ще намериш подходящото място – виа ферата ди Мармолада. Преминавайки по пътека от метални въжета и стълби, ще се насладиш на изключително интересна и екстремна гледна точка към заобикалящия пейзаж.
10. Вал Гардена
Мястото, където се събират световните имена в зимните спортове – това е Вал Гардена. Тук се намира най-голямата лифтова система в света, която обединява над 84 лифта и множество лифт преходи. Всичко това е в името на зимните спортове!
Вал Гардена обхваща не един, а цели три курорта – Селва ди Вал Гардена, Ортисей и Санта Кристина. Тук скиори и сноубордисти се радват на близо 175 км разнообразни по трудност писти. Освен тях, много ски бегачи идват заради специалните трасета с обща дължина около 120 км.
Обичаш ли зимните спортове, това място в сърцето на Доломитите е точно за теб! Не се чуди, а още сега резервирай следващата си ски ваканция. А ако си тук през лятото, катеренето е задължително преживяване, което не бива да пропускаш!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.