„Миналото е зад вас, по-доброто предстои.“
Селин Сантини
Книгата завинаги остава литературният еквивалент на надеждата, а това се усеща особено вълнуващо, когато се срещнат в един месец Денят на книгата – 23 април и навечерието на Великден – Христовото Възкресение, защото животът ни е повече низ от книгите, които четем, отколкото от хората, с които общуваме, надявайки се за по-доброто, което предстои…
Има много символика в това съвпадение тази година, гледайки на книгите на всеки автор като на факли, греещи с неговата светлина и свещичката ни в храма, като запазена марка – неговата мисъл, критерий за неговото и наше прераждане, и славата и оригиналността му като фино цвете, ухаещо със собствения си аромат и пъстроцветна красота, като Великденските яйца, а също така, както и актуалните априлски предложения на ИК „Колибри“, предизвикали неизмерим интерес, защото….
Книгата винаги ще си остане много повече от книга, тъй като продавайки книга на читател, не му продаваме просто хартия, мастило и лепило, а му предлагаме все едно кутийка надежда за нов живот или ново прераждане…
Вярата ни във Възкресението Христово е в основата на надеждата ни за по-добро, защото имаме огромна нужда от очовечаване и дано намерим духовният му смисъл в книгите.
1. „Кинцуги. Изкуството на устойчивостта“
Селин Сантини
Кинцуги е японско изкуство за поправяне на счупени предмети чрез подчертаване на пукнатините, върху които се нанася фин слой злато. Изкуството на устойчивостта е умението да лекуваме нанесените на душата ни рани, без да прикриваме белезите, да се вглеждаме в себе си, без да се боим от несъвършенствата си.
И двете изискват много внимание, търпение и съсредоточаване. Ден след ден, седмица след седмица предметът и душата биват почиствани, превързвани, обгрижвани и лекувани, докато не засияят и не започнат да излъчват светлина.
Обогатена с притчи, съвети и упражнения, с примери и факти от биографията на авторката, дори с плейлиста в духа на кинцуги, книгата проследява процеса на емоционалното и психологическото изцеление и чрез метафората на японското изкуство превежда читателя през всички етапи на една оздравителна терапия.
Преведена е на 10 езика, а Селин Сантини е удостоена с Наградата на професионалната устойчивост, Наградата на журито на Рестарт, литературната награда на фондацията Манпауър, Златната награда на Наутилус Бук, и е финалистка в 2 категории на наградата на Индипендант Аудиобук в САЩ.
2. „Разкази“
Светослав Минков
Светослав Минков (1902–1966) – изключително ерудиран белетрист и преводач, една от най-ярките фигури в следвоенния български модернизъм. Определян като „разказвач на модерните времена“ и „баща на родната фантастика“, той създава творби, които са в авангарда на българската градска проза.
Майстор на фантастичния разказ, на гротеската, на изтънчената сатира, Светослав Минков е един от първите български писатели, които долавят заплахата за модерния човек от прекомерното машинизиране и стандартизиране на съвременния свят. Произведенията му – универсални и космополитни, са преведени на над 15 езика.
Съставител и автор на предговора: Владимир Полеганов
Това издание представя творчеството на Светослав Минков, създавано през всички периоди от неговото развитие като белетрист. Включени са диаболични разкази от по-ранните му сборници „Синята хризантема“, „Часовник“, „Огнената птица“, „Игра на сенките“ и „Къщата при последния фенер“; всички разкази от представителните му сборници „Автомати“, „Дамата с рентгеновите очи“ и „Разкази в таралежова кожа“, както и творби, издавани през 50-те и 60-те години.
Книгата проследява еволюцията на Светослав Минков като писател, трансформацията на образите и идеите в неговите произведения, неповторимия начин, по който се опитва да прочете света, белязан от технологични промени, научни пробиви и политически сътресения.
3. „Клеопатра: Царицата, която предизвика Рим и покори вечността“
Алберто Анджела
Преди повече от 2000 години, в сурови времена на мъжко господство, една млада жена успява да се наложи като фактор на античната геополитическа сцена. Коя е Клеопатра и как го постига?
Египетската царица, покорила двама от най-славните мъже на своята епоха, далеч не се вмества в опростителския шаблон на красива и пагубна прелъстителка.
С таланта си на държавник и стратег, с дързостта и решимостта си, със своята култура и ерудиция и с тайните си оръжия на неустоимо омайна жена тя съумява да изведе страната си от изтощителните вътрешни борби към експанзия и разцвет.
В един преломен момент от древността фигурата на Клеопатра, съизмерима с тази на Елизабет І в Англия, се превръща в „катализатор” на историята и оказва неизмеримо влияние на събитията, предопределили бъдещето на западния свят и дори нашия живот днес.
4. „Изобретяване на самотата“
Пол Остър
„Един ден има живот… и тогава изведнъж се случва смърт.“ Така започва „Изобретяване на самотата“ – книга, събрала най-личните прозрения на Пол Остър върху отношенията баща – син.
Първата част на книгата, „Портрет на един невидим човек“, разкрива чувствата и спомените на Остър след смъртта на баща му, един саможив, откъснат от семейството, резервиран, студен човек: „Като всичко останало в живота му, той виждаше и мен единствено през мъглата на собствената си самота“.
Но когато получава съобщение за смъртта му, той си казва: „Знаех, че трябва да напиша нещо за баща ми и че ако не действам бързо, целият му живот ще изчезне заедно с него“. Под напора на това желание да „спаси“ живота на баща си, у Остър изникват спомени за забравени, доста странни, дори неприятни преживявания.
Във втората част, „Книгата на паметта“, гледната точка се премества от личността на Остър като син към неговата роля като баща. Чрез мозайка от образи, съвпадения и асоциации той споделя размисли върху раздялата със сина си, върху умиращия си дядо, но най-вече върху самотната природа на писателското творчество.
5. „Първо лице единствено число“
Харуки Мураками
В новия си сборник с разкази „Първо лице единствено число“ героят на Мураками, човек на средна възраст, се връща към своите младежки увлечения, преживявания и спомени. От страниците звучи музика – джаз, класика, поп – и отмерва ритъма на сюрреалистичните срещи и разговори между хора, животни и въображаеми същества, разтварят се неподозирани гънки на времето и пространството, грозното става красиво, а зад красивото се таи неочаквана грозота, съзнанието предизвиква и разширява пределите на видимия свят. Спомени, спомени, а сякаш точно онова, което се изплъзва от спомена, ни преследва най-дълго…
Стегнатата, остроумна и магична проза на осемте разказа е едновременно философска и загадъчна, трогателна и забавна, с тон на интимно признание, почти мемоарна – неизменно поднесена от първо лице – и завършва с типичния за Мураками неочакван обрат.
„Някои писатели вдигат огледало пред света, а други – като Харуки Мураками – използват огледалото като портал към света, който се крие отзад.“
Уолстрийт Джърнъл
„Мураками е преди всичко забележително достъпен разказвач. Книгите му са интимна покана към читателя да се наслади на неговото винаги непредсказуемо, но много убедително въображение…“
Тери Хонг, Крисчън Сайънс Монитор
„Този увлекателен сборник с разкази е своеобразен съкратен курс за всеки, който иска да се докосне до неповторимия стил и въображение на Мураками, до неговата страст към музиката и бейзбола и до неговата носталгия по младостта…“
Пъблишърс Уийкли
6. „Пробуждането“
Лоран Гунел
Повечето от книгите на Лоран Гунел съчетават романовия сюжет с популярната психология. Не и тази, която държите в ръцете си. Тази книга не ни учи как да живеем по-добре. Тази книга ОБВИНЯВА. Обвинява онези, които манипулират всички нас: едрия бизнес и многонационалните компании, правителствата и народните избраници с активното съучастие на медиите.
Няколко ситуации, колкото измислени, толкова и напълно възможни, ако не и вече съществуващи, ни пренасят в един откровено оруеловски свят, свят на манипулациите. Ще се пробуди ли главният герой Том и дали ако това стане, няма да е твърде късно?
В романа се спирам на моите лични ключове за декодиране на някои събития, които според мен не са никак безобидни. За да избягна всяка двусмисленост, държа веднага да уточня, че в него не става дума за антиковид ваксините… Те просто не са темата на тази книга. Съсредоточих анализа си върху… всичко останало.
Затова пък всички исторически препратки са истински, както и споменатите икономически теории и психо-социологически изследвания.
Лоран Гунел
7. „Географските ширини на копнежа“
Шубанги Суаруп
„Географските ширини на копнежа“ ни превежда през времена и светове, обитавани от разнолики и взаимосвързани герои:
Учен, изучаващ дърветата, и красивата му съпруга, която говори с тях; геолог, опитващ се да предотврати бъдещи войни, докато работи на ледник; двама осемдесетгодишни влюбени; суеверен диктатор и майка, опитваща се да освободи от затвора своя син революционер; чудовище, което търси човешка компания, и костенурка, която се превръща в лодка и после в жена; духът на един изпарил се океан и духовете на всичко живо и неживо на планетата.
С изключително въображение и огромно стилистично майсторство Шубанги Суаруп преплита естественото със свръхестественото, земното с отвъдното, хвърляйки очарован поглед върху способността на човека да обича и неразбиваемата му връзка с природата.
8. „Някъде все още има слънце“
Майкъл Грюнбаум
„Запленяваща.”
Пъблишърс Уийкли
„Повествованието на малкия Миша прави този мемоар за Холокоста да изпъква сред останалите.”
Скул Лайбръри Джърнал
„С Кити сме чели много истории за изживяванията на оцелели концлагеристи, но тази абсолютно ни заплени. Тя красноречиво напомня, че човечността е способна да победи жестокостта, но за целта както тогава, така и сега, е нужна световната общност“.
Майкъл Дукакис, бивш губернатор на Масачузетс
„Някъде все още има слънце“ се чете като личен дневник на едно чешко момче, а по-късно и тийнейджър, правдиво отразяващ най-съкровените му мисли и чувства през периода от 1939 до 1945 г. Майкъл Грюнбаум предлага на днешното поколение млади читатели една много специална книга, която ще предизвика едновременно емоции и размисъл.
Марго Стърн Стром, автор на „С лице към историята и нас самите“
„Този разказ ще помогне на младите читатели мислено да се поставят в невъобразими условия – и ще им покаже как деца, не по-различни от тях самите, са успели да оцелеят.“
М. Т. Андерсън, Ню Йорк Таймс Бук Ревю
ФИНАЛИСТ ЗА Национална награда за еврейска литература
НОСИТЕЛ НА наградата Златен медал за избора на родителите
НОСИТЕЛ НА Юрика, сребърна награда за детска нехудожествена литература
9. „Качестволандия“
Марк-Уве Клинг
Добре дошли в Качестволандия – страната на суперкачеството и суперлативите!
Всичко в Качестволандия изглежда като от далечното бъдеще, но всъщност това е нашето най-близко „утре“. Тук цялостната организация на живота е насочена към максималното му оптимизиране: работата, свободното време, взаимоотношенията се ръководят от безпогрешни алгоритми.
Компютрите решават какво да купуваме, кого да обичаме, за кого да гласуваме. Така човечеството ще бъде предпазено от непоправими грешки! Но защо у Петер Безработния все повече се усилва чувството, че нещо все пак не е наред? Ако системата е така перфектна, както я представят, защо има дронове, страдащи от страх от летене, и сексроботи, които се борят с ерекционни смущения? Защо машините все повече заприличват на човеци, а хората – на машини? Накъде се е запътил нашият дигитален свят?
Приятно пътуване в бъдещето с „Качестволандия“ – поразително визионерска, плашеща, но забавна дистопична сатира в традицията на Кърт Вонегът, Дъглас Адамс и Джордж Оруел.
10. „За изкуството и литературата“
Марсел Пруст
„По следите на изгубеното време“ е преломна книга, която носи редица белези на класическия роман и същевременно поставя жалоните на модерната литература.
В нея се говори за любовта, и най-вече за трагедията от невъзможното ѝ споделяне; за обществото, и най-вече за комедията на светския живот; но това, което обединява различните ѝ нишки и ги повежда в една посока, е темата за творчеството и неговата същност. Настоящото издание представлява подборка на пасажите от книгата, посветени на тази тема.
Още в първите страници на романа героят изпитва смътното усещане, че дълбоко в нещата се таи невидима реалност, която трябва да бъде разбулена. Многобройните душевни и интелектуални перипетии, през които преминава, му помагат да осъзнае, че единственото средство за осветляването ѝ се състои в творческия акт.
Пътят към съзряването на героя като писател се откроява най-ясно в пасажите, посветени на изкуството и литературата, представени в този сборник.
Из Предговора към изданието
Издателство „Колибри“ добавя още и за най-малките си читатели, за да ги зарадва и вдъхнови заедно с техните родители за едно завладяващо пътешествие на един мистериозен остров с една детска книга. Всеки ден може да бъде и приказен, мечтаейки с…
„Невероятната история за гигантската круша“
Якоб Мартин Стрид
Животът в Слънчев град си протича мирно и тихо, докато Мичо и Себастиан не откриват писмо в бутилка на пристанището.
Дали то наистина е от ИБ – кмета на градчето, който е изчезнал още преди година? Съществува ли Мистериозният остров? Как да се справят с пиратите, Ужасяващия морски змей и Катраненочерното море? И не на последно място: какво ще се случи, ако посеят семенцето от бутилката?
Отговорите ще намерите във вълнуващата приключенска история с картинки за деца на всякакви възрасти от датския писател Якоб Мартин Стрид.
Нека с книга да даряваме надежда, по-доброто предстои!
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.
Коментари