В свят, в който почти всеки изкарва шофьорска книжка на максимално ранна възраст (но законосъобразна) и почти всеки втори човек разполага със собствена лека кола, пътуванията не са това, което са били някога. Прекаленият комфорт на личния автомобил някак ни промени. Намират се все пак още хора, които нямат разрешителни за управление на МПС. Но те пък предпочитат да се придвижват с автобуси, а не с влак.
Пътешествениците пък се обръщат към самолетните полети, тъй като имат усещането, че ще стигнат до крайната си тока по-бързо по въздух, отколкото по суша или море. Рядко обаче взимат под внимание факта, че трябва да са поне 2 часа по-рано на летището, а и винаги трябва да имат едно наум за евентуално закъснение на полета.
Къде обаче остават влаковете? Защо някак си започнаха да бъдат пренебрегвани? Това е по-скоро роден феномен, но все пак… Именно по тази причина решихме днес да ти припомним поне 10 предимства на пътуването по жп линиите и дано да се ентусиазираш поне веднъж да се впуснеш на подобно приключение още преди края на годината. Не е толкова страшно (особено ако си с готина компания).
1. Особена романтика
Първото нещо, което изниква в съзнанието на средностатистическия българин, когато чуе думата „влак“, е някаква архаична конструкция. И ще има право. Първият сухопътен транспорт, превозващ повече хора едновременно, е точно чрез железниците. Особено ако се качиш в композиция на БДЖ, усещането е за пътуване назад във времето.
Това носи една особена, сладка романтика. Някак те кара да се замислиш за нещата, които са се случвали някога назад във времето. За това какви са били хората, как са оценявали този вид транспорт и как са се отнасяли един към друг, към времето, прекарано заедно, дори към нещата, които им са се случвали. Ех, размечтахме се и ние. Не можеш да отречеш, че е романтично.
2. Екосъобразно е
Вместо към самолетния си билет да доплащаш такса, която уж компанията ще добави към своя екофонд, подпомагащ световната „зелена“ стратегия, просто ползвай влак. Е, разбира се, ако дестинацията ти го позволява. А и така ще имаш възможността да наблюдаваш през цялото време заобикалящия пейзаж.
Независимо дали си в България, или в някоя друга държава, почти винаги картинката на хоризонта има с какво да привлече вниманието ти. И така, пътувайки, освен че ще се любуваш на красивата природа, ще бъдеш и с усещането, че полагаш усилия тя да се задържи такава по-дълго време. Екосъобразен транспорт си е, няма спор.
3. Добри локации на гарите
Ако си в голям град, гарата ще е разположена някъде в действителния център на населеното място и ще ти е много удобно да се прекачиш на друг транспорт или бързо да стигнеш до мястото, на което трябва. Ако пък си в малко градче или дори селце, то гарата ще е едно от живописните локации там и със сигурност ще успее да те впечатли с чара си.
Такава например е гара Аврамово в Родопите. Тя, освен че е най-високо разположената жп гара на Балканите, предлага и безумно красиви и пленителни гледки на своите посетители. Струва си да се отбиеш на нея поне веднъж в живота си.
4. Не се схващаш
Всички подозираме, че този, който е конструирал и реализирал разположението на седалките в самолетите, ползвани от нискотарифните авиокомпании, е бил доста нисък. Та кой човек със среден (нормален) ръст би могъл да си събере краката в пространството между два реда от седалки? Пък и да пътува така поне 2 часа без да се схване?
Във влак няма как да се схванеш от седене. Освен че пространството между седалките в купето са на достатъчно разстояние, имаш и опцията да излезеш в коридора на вагона. Там на спокойствие да се разтъпчеш, дори да подишаш малко свеж въздух (ако имаш възможността да отвориш прозорец). Нещо, което също не можеш да ползваш като удобство в самолет. Предимство си е.
5. Рядко предизвиква неразположение на организма
Може би знаеш, че немалко хора имат усещане за гадене, когато пътуват с кола (особено по път с по-резки завои). При полетите със самолет пък излитането е доста дискомфортно и не на всеки му понася. Подобни неразположения на организма не биха те притеснили, ако пътуваш с влак. Жп линиите са плавно завиващи, в повечето случаи преобладават правите участъци.
6. Не е забранено внасянето на храни и напитки
Едно от най-досадните задължения на самолетните пасажери е изхвърлянето на бутилките с напитки преди митническата проверка. Някак си те задължават поне водичка да трябва да си вземеш от самото летище. Което автоматично повишава изкуствено цената ѝ и чак яд да те хване, когато чуеш на касата „5 евро“.
Да, в някои влакове има вагон-ресторанти и можеш да се възползваш от техните услуги, но не е задължително. Винаги можеш да извадиш един домашен сандвич и да заситиш глада с храната, която харесваш. Не като претоплените полуфабрикати, предлагани на борда на самолетите.
7. Винаги имаш обхват и интернет
Преди полет винаги предупреждаваш най-близките си да не се притесняват, ако не могат да се свържат с теб няколко часа. Но обратният сценарий е по-притеснителен – ако очакваш обаждане, а знаеш, че ще си извън обхват в следващите 3-4 часа. Времето едва минава според твоите усещания. Доста неприятна ситуация.
Това е малко вероятно да ти се случи във влак. Особено в България – та нали именно тук имаме едни от най-добрите интернет връзки в цял свят. Отиваш на връх Мальовица и спокойно можеш да направиш видеочат с приятели и да им покажеш уникалната гледка от високо.
8. Можеш да се качиш, дори и да си закъсняващ
Ако става дума за международните влакове, те почти нямат отклонения във времето, посочено в разписанието им. И трябва да си навреме на гарата. Нооо! БДЖ е за хората, на които им е все тая колко е часът в момента, защото знаят, че винаги закъсняват. Е, това е транспортът за вас.
БДЖ са известни с това, че трябва да си щастлив, ако изобщо достигнеш крайната си дестинация. Но не е задължително да е днес. Почти няма влакова композиция, която да идва навреме. И не, не искаме това да звучи като упрек към родните линии. Напротив. Това им е чарът. А и това се отнася предимно за по-далечни дестинации, не такива между две съседни населени места.
9. Бюджетно пътуване
Може да са закъсняващи, но за сметка на това са общодостъпни като транспортна услуга. Почти сме убедени, че няма по-евтин транспорт (като в това число не включваме споделените пътувания и тези на стоп, разбира се).
Дори и да не разполагаш с много средства, знаеш, че все пак морето няма да остане само мираж за теб през лятото. А това е мисъл, която крепи не един или двама души в страната ни. Знаеш какъв е преобладаващият стандарт на живот. А и понякога се оказва едно чудесно място да завържеш неочаквани контакти. Точно защото пътуват всякакви хора.
10. Онлайн покупката на билет не е мираж
Това вече е истинско предимство. В XXI век да не можеш да си резервираш или купиш билет онлайн е просто… немислимо. Затова се радваме, че въпреки че е най-ранният метод за придвижване без животинска сила, жп превозвачите се стараят да са актуални с очакванията на пазара и не отстъпват в конкуренцията си с автобусния и авиационния транспорт.
А и самите сайтове за покупка на билети са доста добре и леснодостъпно организирани. Изписват цялата нужна информация. Как да не си купиш един билет още сега, нали?
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.