Когато през 1948 година Корейският полуостров е поделен между Севера и Юга и на световните карти се появяват Корейската народно-демократична република (Северна Корея) и Корейската република (Южна Корея), едва ли лидерите на новите държави са предполагали, че по-малко от век по-късно разликата помежду им ще се измерва в светлинни години.
Според историческите справки КНДР със столица Пхенян е образувана от съветската окупационна зона на Корейския полуостров. олитическите различия с Южна Корея със столица Сеул, заемаща територията на американската окупационна зона, довеждат до напрежение на полуострова, което в крайна сметка прераства в пълномащабен конфликт през 1950 година.
Корейската война довежда до смъртта на милиони хора и на практика задълбочава различията между двете държави. Тя формално приключва с примирие през 1953 година, но официален мирен договор няма подписан и до днес.
Според международното право Северна Корея е демократична република, но де факто е еднопартийна тоталитарна държава, следваща принципите на идеологиите чучхе и сонгун. КНДР е най-военизираната страна в света с общо 9 495 000 души военен персонал (редовни, резервисти и полувоенни), притежава и разработва атомно оръжие и има активна космическа програма.
Северна Корея поддържа една от най-затворените и централизирани икономики в света от 1940-те години насам. След Корейската война Северна Корея започва да прилага частично съветския планов модел. Икономиката първоначално отбелязва изключително високи темпове на развитие, но с преминаването от екстензивно към интензивно развитие, в началото на 60-те години на миналия век започват да възникват системни затруднения.
Недостигът на специалисти, слабо развитата транспортна инфраструктура и ограничените селскостопански площи спъват дългосрочното развитие и довеждат до хронична неспособност да се достигнат целите на плановете. Така до 80-те години на XX век Южна Корея изпреварва напълно Северна по отношение на брутен вътрешен продукт.
От своя страна Южна Корея пък е петият най-голям износител и осмият най-голям вносител в света, страната с най-голям бюджетен излишък от членовете на Г-20 и страната с най-висок кредитен рейтинг в Източна Азия.
През 1980 г. южнокорейският БВП на глава от населението е 2300 долара или около 1/3 от този на близките развити азиатски икономики като Сингапур, Хонконг и Япония. Оттогава Южна Корея е се е превърнала в силно развита икономика и в крайна сметка достига БВП на глава от населението от 30 000 долара през 2010 г., почти тринадесет пъти по-голям отколкото преди тридесет години.
Според Индекса на човешкото развитие Южна Корея е най-развитата страна от Източна Азия. В световен мащаб Република Корея е на челните места и по лична безопасност, образование, сигурност на работното място, лесно развиване на бизнес и е на първо място по качество на здравеопазването в света. Между 2008 г. и 2009 г. страната дава помощи в размер на 1,7 млрд. долара на различни страни по света, като се изключи Северна Корея.
Могат да се опишат още много икономически и статистически различия между двете страни, да се посочи огромната зейнала пропаст в образователните и здравни системи между Севера и Юга, да се изброят културните и научни различия… Думите обаче едва ли биха имали реална стойност без нагледни доказателства.
Днес ви предлагаме да хвърлим бърз поглед към начина на живот в Корейската народно-демократична република и Корейската република. Подбрахме някои от най-шокиращите снимки, разкриващи действителността в ежедневието на Северна и Южна Корея.
1. Свободното време


2. Младите хора


3. Паркингите


4. Метрото в Сеул и Пхенян


5. Улиците


6. Селата


7. Университетите


8. Метростанциите


9. Автобусните спирки


10. Пешеходните зони


Коментари