Евро, франк, паунд, йена и долар може би са най-популярните сред чуждестранните валути.
В някои предимно малки градчета обаче, разпръснати по целия свят, се срещат банкноти, които имат същата стойност, ако не и по-голяма, от тези, с които търгува цял свят.
Ето 10-те най-екзотични валути по света, за които може би дори не сте и чували.
1. Кекфранк (The Kekfrank)
Шопрон е малко градче в Западна Унгария, известно с големия брой туристи, които го посещават, най-вече от съседна Австрия. Градчето е предпочитана дестинация за австрийците заради значително по-евтините зъболекарски услуги, които предлагат там, и, разбира се, заради местното винопроизводство. Но освен всичко друго, то се отличава и със собствена валута – кекфранк, започнала да се разменя между група винари с цел да се запази местната търговия. Сега кекфранкът се търгува наравно с унгарската национална валута – форинта, като се приема в над 400 търговски обекта – от пицарии и пекарни до модни салони и бижутерийни магазини.
2. Соленият пролетен долар (The Salt Spring Dollar)
Освен идиличното си местонахождение, се нуждаете от още една причина да посетите „Соленият пролетен остров“ в южната част на Британска Колумбия и това е екстравагантната местна валута. Паричната единица на острова се приема наравно с канадския долар. „Пролетният“ долар е бил изработен от местен художник – Томас МакФий, и пуснат за изработка в местен монетен двор. Всички в града – от дребни търговци до бензиностанциите Shell, приемат „Соления пролетен долар“.
3. Бъркшир (Berkshares)
В малкото градче Бъркшайър, щата Масачузец, хората се разплащат освен с американски долари и с местна валута наречена „бъркшир“. Тя е призната от пет отделни банки и 13 техни клонове. В обращение има повече от 2,7 млн. бъркширове. Повече от 400 търговски обекта ги приемат, като много от тях дори предлагат 5 процента отстъпка при плащане с тях.
4. Урмстромталер (The Urmstromtaler)
В град Магдебург, намиращ се в Източна Германия, с население от 230 хиляди души, и до днес се търгува чрез местната валута урмстромталер. Всички търговци в града на река Елба използват урмстромталерите като разменно средство. Дори можете да си купите с тях билет за кино.
5. Паунд на Люис (The Lewes Pound)
Люиският паунд в Източен Съсекс, Англия, е валута с история, датираща чак от далечната 1789 г., когато за първи път е влязла в употреба. След това обаче бива извадена от обращение заедно с други британски валути до 1895 г. Радикалният мислител и един от откривателите на Америка – Томас Пайн, е роден в малкото градче Люис и ликът му бива отпечатан на банкнотата от 1 паунд. Люиският паунд се счита за най-екологичната валута в света, защото хората, които са търгували с нея, не са пътували много, а както знаем, колкото по-малко пътува човек, толкова по-малко замърсява околната среда.
6. Тотнеска лира (The Totnes Pound)
Тотнеската лира влиза в употреба през март 2007 г. като част от концепцията за „преходните градове“. Убеждението, че една общност може да съществува самостоятелно и екологично, съобразно на място, желано от нея, я прави сред най-популярните в днешно време. Също така Тотнеската лира се търгува наравно с Британската.
7. Окситан (The Occitan)
Използва се в малкото градче Песенанс, Южна Франция. Окситанът има фиксиран курс към еврото и е с банкноти от 1, 2, 5 и 10. Ликът на Молиер, който е започнал кариерата си в Песенанс, е отпечатан на банкнотата от 2 окситана.
8. Канадски ваучери (Canadian Tire Money)
Кралският Канадски монетен двор произвежда пари (ваучери) за Great White North – филиал на търговската верига за стоки на дребно Canadian Tire. Ваучерите са в обращение от 1958 г., като се отпечатват на хартия, подобна на тази на канадския долар. Секат се и монети с номинал от 5, 10, 25, 50 цента и 1 и 2 долара.
9. Чимгауер (The Chiemgauer)
Чимгауерът е средство за размяна в Прин-ам-Химзее в Северна Бавария. Валутата е плод на въображението на гимназиалния учител Кристиан Гелери, като има за цел да насърчи икономическата и екологична устойчивост на жителите на малкото градче. Засега чимгауерът има фиксиран курс към еврото.
10. Дисни долар (Disney Dollars)
Както и при другите валути в класацията, Дисни доларът е измислен с цел да влезе в полза на обществото… или корпоративната империя на Disney. Подобна по форма и размер на щатския долар, банкнотата на Disney се предлага с ликовете на всички икони на компанията, като Мини и Мики Маус, Доналд Дък, Гуфи и Плуто. Валутата се приема в магазини и увеселителни паркове на Disney по целия свят, дори и на „Castaway Cay“ – частен остров на компанията на Бахамите.
Коментари