Дълги години усилен труд и много талант са нужни на всеки художник, за да постигне онова съвършенство в работата си, което остава завинаги запечатено в картините. А всеки от нас има възможността да им се наслаждава.
Живеем в свят, изпълнен с чудеса. Много от тях остават невидими за нас. Природата, оказва се, също като най-великите художници, умело е използвала своята палитра, за да създаде не по-малко красиви платна.
Днес настройваме микроскопа внимателно и поглеждаме през него, за да се насладим на тайни, които няма да открием в галериите. Ето какво видяхме.
1. Котешка кожа и козина

На тази снимка се вижда част от котешка кожа и козина. В жълто се виждат косъмчетата, а кръвоносните съдове са в черно. Изображението е направено с помощта на поляризирана светлина.
2. Езикът в мозъка

Този 3D модел показва бялото вещество, свързващо две различни части от мозъка, които контролират езика и говора. Тази връзка се нарича arcuate fasciculus. Изследователите го открили чрез сканиране на мозък с помощта на машина за ЯМР. След това отпечатали модел, като използвали чиста смола. Цветовете в това изображение идват от светлините, използвани за осветяване на модела.
3. Интерокулярна леща „Скоба за ирис“

Снимката показва поставянето на „ирисна скоба“ на вътреочната леща по време на операция. Акрилна или пластмасова, клипсата може да помогне за лечението на катаракта и късогледство.
4. Терморегулация при гълъб

Снимка от скенер на гълъб, инжектиран с контрастно вещество, която показва всеки кръвоносен съд и капиляр в птицата. Кръвоносните съдове му помагат да контролира телесната си температура.
5. Дъга от плацента

Това микроскопично изображение показва миши плаценти на 12-ия ден от бременността. Плацентите, всички от мишки с различна имунна система, сa оцветени така, че да покажат различни белтъчини.
6. Разделяне на ДНК

Тук може да се види ДНК в човешка белодробна клетка по време на процес на делене. Размерът ѝ е само 84 микрометра.
7. Око на зеброва риба и механорецепторите ѝ

На тази снимка е показан ембрион на зеброва риба. Рецепторите, които откриват движението във водата (механорецепторите) са в червено, а нервната система в синьо-зелено.
8. Мозък в една клетка

Стволовите клетки (в розово) растат с нервни влакна (в зелено). Снимката е направена при изследвания, които имат за цел разработването на начини за тестване на лекарства върху човешки клетки, а не върху хора. Те се надяват, че това ще направи тестването за наркотици по-евтино и по-ефективно.
9. Развиването на гръбначна клетка

Това миклрскопично изображение подчертава (в синьо) различни части на нервната тръба на мишката, ембрионалното начало на гръбначния мозък. Невронната тръба е вляво. От нея ще се развият мозъкът, нервите и гръбначният стълб. По средата е показан мезодерма, а вдясно – ектодерма.
10. Бебе хавайска сепия

Тази сепия е с размери само от 1.5 см. Има биолуминисцентен орган, изпълнен с блестящи бактерии, които използва, за да се прикрива от нападателите си. Калмарът контролира колко светлина да се отразява от тялото му, използвайки мастилена торбичка, която може да се види като точка в мантията му.
Коментари